Ако това видео ви е било интересно открийте повече информация на сайта на zdrave-bg.eu
Бъз, черен бъз и бъзак
Интересен факт е, че бъзът е род от 30 вида растения, като повечето са храсти или ниски дървета. В България се отглежда черен и червен бъз, както и тревистия бъз, още наричан бъзак. Черният бъз представлява дървовиден вид бъз с черни плодове. То вирее край населени места, често из храсталаци и гори. Височината на дървото е до 3 метра , в редки случаи до 8 метра, като има развита коренова система. Плодовете на черния бъз са сферични, сочни, червеновиолетови ягодки с 5-6 мм в диаметър.
Когато имунната система откаже, използвайте черен бъз
През последните 60 години са проведени над 800 клинични и лабораторни проучвания, доказващи лечебните свойства на бъза. Установено е, че плодчетата на черния бъз са особено богати на антициани, които спомагат за мощната антиоксидантна активност на черния бъз: 3,5 пъти по-висока от тази на витамин Е.
През 2001 година проучване на Щатската национална библиотека по медицина заключава, че екстракт от черен бъз може да бъде „натурално лечебно средство с антивирусни свойства, особено срещу различни видове грип”. Бъзът има много лечебни свойства. Едно от тях е при простудно заболяване, защото предизвиква изпотяване и сваля високата температура. Плодчетата на растението, било то свежи или сушени, се справят отлично и в борбата срещу анемии. Черният бъз е изключителен полезен за сърдечната дейност и помага за сваляне на кръвното налягане. С това не свършват лечебни приложения на черния бъз. Чай от негови цветове спомага при пресипнал глас и възпаление на горните дихателни пътища, хемороиди, воднянка, високо кръвно налягане, импотентност, възпаление на пикочните пътища, възпаление на бъбреците и пикочния мехур, възпаление на простатата, уриниране на кръв, задух, затлъстяване, а отварата от листата на черния бъз лекуват кожни обриви, хемороиди и ревматизъм.
Рецепти с черен бъз
Съществуват няколко изпитани рецепти с черен бъз.
Коктейл
Една от тях е здравословния коктейл от бъз, който се прави по следната рецепта. Накиснете вечерта една чаена чаша сушени плодчета в чаша вода, след което на сутринта прецедете и изпийте на гладно. Друга полезна рецепта с бъз е отвара от него. Можете да приготвите отварата по следния начин. Залейте 30 грама от плода с гореща вода и варете в продължение на 10-15 минути на бавен огън. Отварата да престои 45 минути и след това да се прецеди. Особено полезно при захарен диабет и злокачествени заболявания.
Сироп
Ако обичате сиропи, можем да ви препоръчаме вкусен сироп от бъз. Измийте плодовете добре, като ги откъснете . Измийте плодовете добре, като ги откъснете с вилица от дръжките. Напълне те в буркан един ред от бъз от около 3-4 см, след което поставете още толкова мед (или захар). Повторете процедурата – още плодчета, после още мед, докато запълните буркана. Последният пласт на буркана може да покрете с повече мед, но не го пълнете догоре – сместа ще се движи в следващите дни малко нагоре. Съветваме да покриете гърлото с марля и оставете буркана на тъмно място.
Бъркайте веднъж на ден с дървена лъжица. Оставете го да престои така от 3 до 5 седмици. Прецедете накрая през гъста марля и внимавайте някое плодче да не попадне в прецедения сироп и да предизвика ферментация. Съхранявайте на хладно, желателно в тъмни шишета, увити с тъмна хартия. Пийте по една супена лъжица преди ядене, а за деца по една чаена. Дозата да се удвои при случай на грипна епидемия.
Вино
Следващата рецепта се казва вино от бъз. Останалите плодчета от горното ръководство могат да бъдат изсипани в по-голям стъклен съд, залети с вода (на един кг три литра вода). След 2-3 седмици ще получите вино – пийте по една винена чаша преди ядене на обяд и вечеря.
Сладко
Ако сте почитатели на сладкото, ще ви разкажем как да направите сладко от бъз. Сложете 1 кг. плодове от бъз в кипящ захарен сироп от 800 г захар и 200 мл вода, и варете.
Пюре и мармалад
Следващата рецепта се нарича пюре от бъз. Измийте 1 кг. плодове от черен бъз и бланширайте 3-5 минути, после смачкайте през цедка. Добавете захар на вкус и варете до кипване. Сипете в стъклени бурканчета и стерилизирайте. Друга вкусна рецепта е конфитюр от бъз. Смилете 1 кг свежи плодове, прибавете 1 кг захар и 2 чаени чаши вода и варете до желана гъстота.
Накрая ще ви предложим рецепта с мармалад от бъз. Измийте плода, след което го пресовайте, за да изтече сок и да облее зърната. Варете на умерен огън, докато не се сгъсти, след което сипете в бурканчета, докато е още горещ. Взимайте по една чаена лъжичка мармалад преди ядене.
13 Comments
-
-
video4experts2014 June 7, 2016 at 4:14 pm
Препоръчва се още при хрема, пресипнал глас, средство за изпотяване (при простуда), задух, при трудно уриниране (хронифициран простатит), при възпаление на бъбреците и пикочо-половите пътища.
-
-
Стефан September 10, 2016 at 3:13 pm
Харесва ми коментара за виното. Добре е да съчетаваш полезното с приятното. Нещо повече за виното. Вкусови качества и др.
-
Георги Михов September 11, 2016 at 10:35 am
Здравейте, радваме се, че сме ви били полезни. Обещаваме в скоро време да направим още видеа на тази тема 🙂
-
-
Елена Казакова September 10, 2016 at 5:33 pm
В края на август набрахме плодовете на бъзака и направих сироп по Вашата рецепта.След 12 дни го прецедих и насипах в буркани.След като пробвах сиропа той нагарчашеКогато притисках плодчетата с ръка по ръката ми оставаха смолисти вещества които трудно измих и по виното което пробвам да направя има същите смоли. Това проблем ли е и има ли опасност при консумацията на сиропа и евентуално и виното?
-
Георги Михов September 11, 2016 at 10:41 am
Здравейте, плодовете на бъзака, които се събират в периода август – септември, съдържат доста смоли и дъбилни вещества. Това ще придаде по-тежък вкус на сиропа и виното. Няма проблем да се консумира сиропа. Би трябвало смолата да падне на дъното като утайка.
-
-
Ангелина September 11, 2016 at 3:24 pm
Здравейте,в избата на къщата ни намерих един забравен буркан от миналата година с наложени плодове бъз. Явно на прохладното място не е имало бурна ферментация, въпреки че е бил със затворена капачка. Въпросът в към Вас е дали мога да го използвам след прецеждане?
-
Николета September 23, 2016 at 2:19 pm
Здравейте!В края на август набрахме бъз и както миналата година го направих.Сега установявам ,че вкуса му е различен-леко нагарча и има кисел вкус.Сякаш е вкиснал…Опасен ли е за консумация от децата ми?И защо се е получило така?
-
Албена October 3, 2016 at 10:18 am
Здравейте, в началото на месец септември наложих плодове от бъзак и захар, на те почнаха да ферментират. това проблем ли е или може след като се прецеди да се консумира сиропа?
-
Мирослав Апостолов October 18, 2016 at 11:48 am
Здравейте! В края на август набрахме бъз и го направих.Сега установявам ,че леко нагарча .Опасен ли е за консумация от децата ми?И защо се е получило така?
-
Георги Михов October 19, 2016 at 8:26 pm
Здравейте, плодовете на бъзака, които се събират в периода август – септември, съдържат доста смоли и дъбилни вещества. Това ще придаде по-тежък вкус на сиропа и виното. Няма проблем да се консумира сиропа. Би трябвало смолата да падне на дъното като утайка.
-
-
Детето ми в момента боледува от скарлатина,пие антибиотик.Кога мога да започна да му давам от бъзовият сироп за да се повиши имунната му система, колко пъти дневно и каква продължителност? Детето е на 7 години.
-
Георги Михов May 13, 2017 at 7:54 pm
Здравейте, по всички здравни въпроси можете да се обръщате към нашите експерти от http://zdrave-bg.eu/
-
Остави коментар
You must be logged in to post a comment.
Харесва ми коментара и видеото, но бих искала да попитам за сиропа от черен бъз за какво друго е полезен освен срещу грип?